27.03.2017 - 16:26:06 - E hënë        HIXHRI: 28.06.1438                        RADIO KRENARIA            
Atë që e udhëzon Allahu s`ka kush që e humb, ndërsa atë që e humb Allahu s`ka kush që e udhëzon! "E tërë krenaria i takon Allahut, të Dërguarit të Tij dhe besimtarëve!" (Munafikunë, 8)
“E ATA QË ISHIN TË DEVOTSHËM NDAJ ZOTIT TË TYRE, SILLEN NË GRUPE TE XHENETI, E KUR ARRIJNË ATY, DYERT E TIJ I GJEJNË TË HAPURA DHE ROJA E TIJ U THOTË ATYRE: "SELAMUN ALEJKUM" - QOFSHI TË SHPËTUAR, ISHIT TË PASTËR, ANDAJ HYNI NË TË, ATY DO TË JENI PËRGJITHMONË.” (Kur’an: Zumer, 73)
E MARTË: Emisioni "Ta njohim të vërtetën" nga ora 21:30 - 23:00 në Radio Kosova e Lirë FM 94.2 MHz në Prishtinë; E MËRKURË: Dersi i Tefsirit në Xhaminë e Madhe mbahet pas namazit të akshamit; E ENJTE: Emisioni "Rruga e ndriçuar" nga ora 21:00 - 22:00 në TV Vali, TV Mitrovica dhe TV Prizreni; E PREMTE: Hytbeja e xhumasë çdo javë nga ora 13:00; Radio Krenaria transmeton emisionin "Ta njohim të vërtetën" nga ora 21:30 - 23:00;
TEKNOLOGJI

KTHEHU

Japonia blen Viber-in
Fotoja

Aplikacioni  Viber është blerë nga Rakuten, pronar i shitësit me pakicë online Play.com.

Kompania japoneze do të paguajë 900 milionë dollarë për aplikacionin në telefon, e cila ofron thirrje falas dhe mesazhe me tekst nga telefonët celularë.

... [lexo më shumë]SIM kartelë speciale për muslimanët
Fotoja

Vendet me dendësinë më të madhe të popullsisë muslimane gjenden në Afrikë dhe Azi. Në këto kontinente po rritet shpejt edhe tregu i telefonisë mobile.

Sipas raportit të fundit të zhvillimit të Bashkimit Ndërkombëtar të Telekomunikacionit (ITU), më shumë se gjysma e kontratave të telefonit celular në botë janë në Azi. Por shumica e celularëve që përdoren në Azi dhe Afrikë nuk janë të smartphone moderne, por modele të lira të brezit të vjetër të telefonave celularë.

... [lexo më shumë]Më 14 shkurt Turqia lëshon në hapësirë satelitin e 5-të
Fotoja

Turqia vazhdon të rritet edhe në hapësirë.

Turqia sot është një nga 30 vendet e botës që ka në hapësirë satelitët e saj. Deri në fund të këtij viti numri i satelitëve do të rritet në 6, nga të cilët aktivë do të jenë vetëm 4.

Sateliti i 5-të i Turqisë, TÜRKSAT-4A do të lëshohet nga baza hapësinore Baykonur e Kazakistanit më 14 shkurt, në orën 22.09 minuta.

... [lexo më shumë]Facebook paditet mbi pretendimet se skanon mesazhet private
Fotoja

Padia pretendon se, kur përdoruesit ndajnë një lidhje në një faqe interneti me anë të një mesazhi privat, Facebook e skanon atë për të profilizuar aktivitetin e internetit të dërguesit.

... [lexo më shumë]Mund të jetë Android TV produkti i ardhshëm më i rëndësishëm për Google
Fotoja

Ndërkohë që ofruesit e televizioneve kabllore po përpiqen të ngushtojnë tregun e tyre për të mbajtur konsumatorët sa më shumë të lidhur pas shërbimit që ofrojnë, prodhuesit e televizorëve po punojnë për t’u rritur sa më tepër.

... [lexo më shumë]Vdes Kallashnikovi
Fotoja

Shpikësi i pushkës automatike Kallashnikov, Mikhail Kallashnikov ka vdekur sot në moshën 94 vjeçare raporton televizioni rus.

Kjo pushkë e projektuar nga ai u bë një ndër armët më të përdorura në botë për kohë të gjatë.

Sipas të dhënave nga burime tjera zbuluesi i vërtetë i kësaj pushke automatike është Hoxhë Hasan Masurica. Që prej vitit 1901 e deri në vitin 1905 Mulla Hasan Masurica konstruktoi pushkët me një, pesë dhe njëzet e pesë fishekë dhe demonstroi funksionimin e tyre para Sulltan Abdyl Hamidit në Stamboll në vitin 1905.

... [lexo më shumë]Shuhet në moshën 94 vjeçare Kallashnikovi
Fotoja

Shpikësi i automatikut AK 47, Mikhail Kallashnikov u nda nga jeta ditën e djeshme në moshën 94 vjeçare. Arma që ai krijoi u bë shumë shpejt një prej armëve më të përdorura në të gjithë globin.

Ai krijoi një armë, e cila prodhohet me kosto të ulët dhe mjaft të lehtë për t’u përdorur. Edhe pse arma e tij është gjerësisht e përdorur, Kallashnikovi fitoi shumë pak prej shpikjes së saj.

... [lexo më shumë]FBI mund të ndez çdo kamerë në kompjuter
Fotoja

Dita-ditës po zbulohet teknologjia amerikane e spiunimit. Të dhënat e reja tregojnë se FBI me vite ndez fshehtë kamerat në çdo kompjuter, ndërsa drita nuk aktivizohet dhe përdoruesi nuk e di se ajo po punon.

... [lexo më shumë]Interneti ka “vrarë” CD-të dhe gazetat, por jo librat
Fotoja

Duke parë opsionet e medieve digjitale, të cilat kanë ndikuar ndaj CD-ve dhe gazetave, ju me siguri supozoni që rritja e lexuesve elektronik si Kindle dhe Nook, kanë të njëjtin ndikim edhe ndaj librave të shtypur…, por e keni gabim.

... [lexo më shumë]Çfarë janë superkompjuterat?
Fotoja

Një superkompjuter i ri i krijuar nga Universiteti Kombëtar i Kinës për Teknologjinë e Mbrojtjes është renditur si më i shpejti në listën e 500 kompjuterave më të fuqishëm në botë.

Superkompjuteri “Titan” i Laboratorit Kombëtar Oak Ridge të Departamentit amerikan të Energjisë ra në vendin e dytë të kësaj renditjeje.

... [lexo më shumë]Të rejat e iOS 7, të jashtëzakonshme!
Fotoja

Apple ka vendosur që iOS 7 ta hedhë në treg të mërkurën, dhe ndoshta me të vjen edhe një rishikim i përgjithshem që prej debutimit të saj mbrapa në vitin 2007.

Një gjë e madhe që ka ndodhur në iOS 7 është rishikimi koplet visual.

... [lexo më shumë]Miliona përdorues e “braktisin” Facebook-un
Fotoja

Dominimi i Facebook në botën e rrjeteve sociale është duke u vënë në kërcënim nga shërbimet e reja rivale si Instagram dhe Path.

Facebook ka humbur miliona përdorues brenda muajit në tregjet e saj më të mëdha, thuhet sipas të dhënave të agjencive të pavarura, ndërsa rrjetet sociale alternative janë duke tërhequr vëmendjen e atyre që kërkojnë shërbime të freskëta dhe argëtim të ri online.

... [lexo më shumë]E ardhmja e teknologjisë informatike
Fotoja

Kompani të teknologjisë së lartë janë duke zhvilluar gjeneratën e ardhshme të produkteve që do të ndihmojnë njerëzit të ngasin makinën, të bëjë pazarin dhe madje edhe të kujdesen për fëmijët. Disa pajisje të tilla eksperimentale janë zhvilluar nga firma gjigande Intel në San Francisko.

... [lexo më shumë]BMW X4 – elementi i pestë X