19.03.2019 - 02:25:53 - E martë        HIXHRI: 12.07.1440                        RADIO KRENARIA            
Atë që e udhëzon Allahu s`ka kush që e humb, ndërsa atë që e humb Allahu s`ka kush që e udhëzon! "E tërë krenaria i takon Allahut, të Dërguarit të Tij dhe besimtarëve!" (Munafikunë, 8)
“E ATA QË ISHIN TË DEVOTSHËM NDAJ ZOTIT TË TYRE, SILLEN NË GRUPE TE XHENETI, E KUR ARRIJNË ATY, DYERT E TIJ I GJEJNË TË HAPURA DHE ROJA E TIJ U THOTË ATYRE: "SELAMUN ALEJKUM" - QOFSHI TË SHPËTUAR, ISHIT TË PASTËR, ANDAJ HYNI NË TË, ATY DO TË JENI PËRGJITHMONË.” (Kur’an: Zumer, 73)
E MARTË: Emisioni "Ta njohim të vërtetën" nga ora 21:30 - 23:00 në Radio Kosova e Lirë FM 94.2 MHz në Prishtinë; E MËRKURË: Dersi i Tefsirit në Xhaminë e Madhe mbahet pas namazit të akshamit; E ENJTE: Emisioni "Rruga e ndriçuar" nga ora 21:00 - 22:00 në TV Vali, TV Mitrovica dhe TV Prizreni; E PREMTE: Hytbeja e xhumasë çdo javë nga ora 13:00; Radio Krenaria transmeton emisionin "Ta njohim të vërtetën" nga ora 21:30 - 23:00;
LAJME

KTHEHU

Deklarata bombë: Opozita e armatosur siriane është takuar në Kosovë
Fotoja

"Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka organizuar një mbledhje të opozitës së armatosur siriane dy vjet më parë në Kosovë”.

Deklarata bombë është bërë nga eksperti për çështjet e sigurisë, Ilir Kulla, gjatë emisionit “Opinion” në Tv “Klan”.

... [lexo më shumë]Në 200 dinarëshin e Serbisë, vula “Stop Islam”!
Fotoja

Në Serbi janë shfaqur bankënotat e 200 dinarëve, me mesazhin “Stop Islam”, të cilin një grup i panjohur apo individ po e vë me vulë.

... [lexo më shumë]Tërmet në Prishtinë e Podujevë
Fotoja

Sot dy tërmete kanë dridhur Kosovën, epiqendra e të cilave ka qenë në mes të Podujevës dhe Prishtinës, ndërsa dridhje ka pasur edhe në Vushtrri e Obiliq.

... [lexo më shumë]Vaktia e Ramazanit 1435 / 2014 për Kosovë
Fotoja

Vaktia për muajin Ramazan të vitit 1435 h / 2014 për territorin e Kosovës.

... [lexo më shumë]Agjërimi i Ramazanit fillon më 28 qershor 2014
Fotoja

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës njofton besimtarët dhe gjithë opinionin e gjerë se muaji i madhëruar i Ramazanit fillon ditën e shtunë më 28 qershor 2014.

... [lexo më shumë]Vërshime në Shkup, toka gëlltit veturat
Fotoja

Tërmet, vërshime dhe kohë e ligë sot ka përfshirë Shkupin. Nga përmbytjet në Shkup, ka filluar që të rrëshqasë edhe toka. Në lagjen Lisiçe e Re nga rrëshqitja e tokës janë dëmtuar disa vetura, pasi që janë hapur vrima dhe kanë "gëlltitur" automobilat.

... [lexo më shumë]Berlini mesazh Vlora Çitakut: S’na pengojnë shamia, po në Evropë s’hynë ata që janë të zhytur në krim
Fotoja

Anëtari i Parlamentit gjerman, Michael Brand nga partia e e kancelares gjermane Angela Merkel, ka thënë se për Kosovën dyert drejt Evropës janë të mbyllura për ata që mbështesin korrupsionin dhe krimin.

... [lexo më shumë]Shamitë në Gjykatën Kushtetuese
Fotoja

Vendimi i kryeministrit në largim, Hashim Thaçi për të lejuar bartjen e shamive nëpër shkolla do të shkojë në Gjykatën Kushtetuese. Këtë do ta bëjë brenda pak ditësh presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga.

... [lexo më shumë]Policia nis hetimet ndaj portalit gazetaexpres